Poletje prinaša Filmski teden Evrope, ki ga po vsej Sloveniji že vrsto let pripravlja mreža regionalnih EUROPE DIRECT točk v sodelovanju z lokalnimi partnerji, Centrom Ustvarjalna Evropa, Predstavništvom Evropske komisije v Sloveniji in Pisarno Evropskega parlamenta v Sloveniji.
Tudi letos po Sloveniji potekajo brezplačne projekcije filmov sodobne evropske produkcije. Izvrstne filme si boste lahko ogledali v Ajdovščini, Idriji in Sežani.
V okviru informacijske točke Evropske unije EUROPE DIRECT Koper-Capodistria bomo 24. septembra 2025 organizirali dogodek z naslovom Dialog z mladimi: Morje in mi. Dogodek bo v Kopru, najprej v laboratoriju HEKA, nato pa na turistični ladji, kjer bodo mladi v moderiranem dialogu z odločevalci razpravljali o priložnostih in izzivih, ki jih prinaša življenje v in ob morju.
PiNIna sodelavca Maja Drobna in Vid Sever sta se med 6. in 7. majem odpravila na službeno pot v Bruselj, kjer so se prvič uradno srečali partnerji novega projekta ESCLIB in zagnali dvoletno pustolovščino, ki bo mlade Evropejce opremila z veščinami kritičnega mišljenja pri navigaciji po digitalnih medijih ter boju proti dezinformacijam – še posebej tistim, ki so povezane s podnebnimi spremembami.
Med 20 in 22. maje je PiNA za 14 mladinskih delavk in delavcev iz Slovenije, Italije, Španije, Belgije in Estonije pripravila intenzivno tridnevno usposabljanje o vključevanju mladih v odločanje in soustvarjanje projektov.
Vabimo vas na posvet Interreg Italija–Slovenija: skupaj za čezmejno območje, ki bo v sredo, 28. maja 2025, od 9.30 do 14.00, v Viteški dvorani gradu Štanjel. / Vi invitiamo al convegno Interreg Italia–Slovenia: insieme per il territorio transfrontaliero, che si terrà mercoledì 28 maggio 2025, dalle 9.30 alle 14.00, nella Sala Cavalleresca del Castello di Štanjel.
Ob koncu meseca marca se je naši ekipi pridružila nova prostovoljka Michela iz Italije. Ob začetku nove dogodivščine na PiNi smo ji zastavili nekaj vprašanj, njene odgovore pa delimo z vami.
V okviru čezmejnega projekta Karst Firewall 5.0, ki ga izvajamo skupaj s partnerji iz Slovenije in Italije, razvijamo nove pristope za preprečevanje, zgodnje zaznavanje in učinkovito upravljanje gozdnih požarov na kraških območjih. Projekt temelji na ekosistemskem pristopu in vključuje uporabo naprednih digitalnih orodij (med drugim umetno inteligenco, sisteme opozarjanja in prostorske podatke) ter participacijo.
Tudi mi smo se pridružili projektu “Dojenju prijazno mesto”, ki ga izvajata NIJZ in Mestna občina Koper. Z urejenim kotičkom za dojenje želimo prispevati k okolju, kjer je dojenje sprejeto, podprto in omogočeno. Vabimo tudi druge organizacije, da se pridružijo pobudi!
V okviru trajnostno naravnanega projekta EkoKreatura, ki si prizadeva za zmanjševanje ogljičnih emisij, ponovno uporabo obstoječe opreme in materialov ter uvajanje digitalnih rešitev kot alternativ fizični produkciji, vabimo kulturne ustanove in organizacije, da se vključijo v pilotno fazo projekta.